CommunityBrowse groupsBlogEtiquetteInvite Your friendsSuccess Stories

Lounge
Community 


monthly food budget

Hello,
I’ve realized I spend WAY too much money on eating out so I’m going to budget myself and eat in/pack my lunch every day. Plus, that should help with the weight loss. However, I have no idea what a reasonable monthly food budget is. Any suggestions? I’m the only person I buy food for.


Tue. Mar 28, 2:58pm

Add comment  
I am being very frugal and shoot for $6 per day per person.

Tuesday, March 28, 2006, 3:17 PM

Add comment
I love organic fresh fruit and veggies as well as fancy whole grains cookies and prepared tofu stuff, and i manage on my $150 of food stamps each month usualy, which averages out to $5 a day. They key is buying things like brown rice which will complement your more expensive veggies and protein, and canned beans, tuna, etc.!

Tuesday, March 28, 2006, 3:23 PM

Add comment
I wouldn't try to set a budget just yet. I would suggest taking your first shopping trip and making healthy choices and go from there. I would say maybe $100 -$150 or so. It's going to depend on how frequently your eating too. You should really have 3 main meals plus 2-3 healthy snacks throughout the duration of the day- not really letting your body "get hungry" try eating every 3-4 hours. If you are eating fresher produce like you should that will be a little more and also you should choose meats from your deli and not pre-packaged. Hope this helps. Good luck!

Tuesday, March 28, 2006, 3:24 PM

Add comment
The exciting part about dining in is I get to splurge on expensive foods like foie gras or atisanal cheeses and expensive wine once in a while! No matter what still much cheaper than eating out.

Tuesday, March 28, 2006, 3:37 PM

Add comment
My fiance and I buy pretty much whatever we want to eat at the grocery store, and spend between $80 and $100 a week between the two of us, which usually includes a bottle of wine or something. So, I'd estimate $160-$200 per person per month. But, we eat out sometimes too.

Stick to "perimeter shopping" - hit the produce section, meat, dairy, etc., and skip the "middle" stuff that's boxed and pre-made, unless you're going for something specific. Also, frozen fruits and veggies are great b/c they taste better than canned and last longer than fresh, so you get in your healthy food and don't waste money throwing out food that has gone bad.

Try it for a few weeks, and keep track of what you buy and what you spend; after that time, you should be able to tell what you can cut back on, and what you haven't used, etc.

If you mostly eat out now, your first couple trips to the grocery store will be expensive, while you stock up on necessities that you don't have to buy often, like rice, bags of frozen veggies, spices, etc... Keep track of these things that you won't always need to buy, and don't "count" them in your budget.

Tuesday, March 28, 2006, 5:07 PM

Add comment
Hubby and I spend around $130 every two weeks for groceries. It's different in the summer as I buy all our fruits and vegetables at a farmers market, and it's usually cheaper.
Beth

Tuesday, March 28, 2006, 5:18 PM

Add comment
I find myself spending $60-$70 per week just for myself, eating no meals out, and living in the Midwest (which is cheaper than a lot of places). However, I eat a lot of organic foods, which are more expensive.

Tuesday, March 28, 2006, 5:26 PM

Add comment
how do you get on food stamps? do you have to do community service for it? i heard that somewhere

Tuesday, March 28, 2006, 8:23 PM

Add comment
i spend less than 20 a week, maybe even 15. i make oatmeal in the morning, store brand in the large tubes, usually eat sandwhiches for lunch, and salad and some low fat chicken. i usually get by pretty cheap

Tuesday, March 28, 2006, 10:12 PM

Add comment
I live on the west coast and between trader joe's and the local grocery I generally spend $75 a week for two people. Almost all meals are prepated/packed and we eat out 2-3 times a week, but that can vary quite a bit, so the cost above is just groceries. I plan my shopping list and menu for the week using the sunday paper and I also have a nearby grocery outlet that has saved me a fairly substantial amount over time in good quality breads, eng muffins, etc.

Wednesday, March 29, 2006, 1:21 AM

Add comment
12


Explore Related Articles
Weight Loss Motivation   Sustainable Weight Loss
Weight Lifting    Hypnosis and Weight Loss
Emotional Eating   Help Losing Weight
Free Weight Loss Program   Weight Watchers Points  NutriSystem
How To Change Anything




Related Content:

How To Lose Weight- The Basics
Weight Watchers Points System
The Fat Smash Diet
The Eat To Live Diet
The Beck Diet Solution
How To Get The Motivation To Lose Weight

 

How To Be Successful Using PEERtrainer

How To Burn Fat
Online Weight Loss Support- How It Works
Does Green Tea Help You Lose Weight?
Tips On Using PEERtrainer
Visit The PEERtrainer Community
Diet and Fitness Resources

Fitness

Weight Watchers Meetings
Learning To Inspire Others: You Already Are
Writing Down Your Daily Workouts
Spending Money On A Personal Trainer?
How I Became A Marathon Runner

 

Preventive Health

How To Prevent Injuries During Your Workout
Flu Season: Should You Take The Flu Shot?
Are You Really Ready To Start PEERtrainer?
Super Foods That Can Boost Your Energy
Reversing Disease Through Nutrition

New Diet and Fitness Articles:

Weight Watchers Points Plus
How To Adjust Your Body To Exercise
New: Weight Watchers Momentum Program
New: PEERtrainer Blog Archive
Review Of The New Weight Watchers Momentum Program
 

Weight Loss Motivation by Joshua Wayne:

Why Simple Goal Setting Is Not Enough
How To Delay Short Term Gratification
How To Stay Motivated
How To Exercise With A Busy Schedule

Real World Nutrition and Fitness Questions

Can Weight Lifting Help You Lose Weight?
Are Protein Drinks Safe?
Nutrition As Medicine?
 

Everyday Weight Loss Tips

How To Eat Healthy At A Party
How To Eat Out And Still Lose Weight
The Three Bite Rule
Tips On How To Stop A Binge