CommunityBrowse groupsBlogEtiquetteInvite Your friendsSuccess Stories


Cheaper to be fat

My frustration today is with how much more expensive it is to eat healthy food than junk. Just to start...
- pop is cheaper than milk
- chicken nuggets are cheaper than chicken breasts
- chips and candy are cheaper than fruit
- breaded fish sticks are cheaper than fish fillets

Luckily I have the option of buying whatever I want for food, and I know that it's cheaper health-wise to eat well, but there have got to be some people out there who are overweight because they don't want to or can't buy fruit (I spent $6 on 7 apples today!)

Tue. Aug 14, 4:29pm

Add comment  
People aren't overweight because they cant' buy fruit. Unfortunately, we're a culture of super-sized, more for your money fast food. It has gotten people used to stuffing themselves for not a lot of money, not to mention the addictive quality of all that junk. You CAN eat well and not spend a lot of money, it's quality over quantity. Like anything new, it may take some time to figure it all out, but in the long run it's much cheaper than the cost of treating obesity related illnesses, not to mention knee replacement, bypass surgery, skin removal after the bypass and so on and so on and so on.

water is free
one apple cost less than a single bag of chips
a head of broccoli is comparable to a frozen bag of fries
preventative is cheaper than treatment

Tuesday, August 14, 2007, 4:43 PM

Add comment
There is a HUGE message here....our food is SUBSIDIZED and there is a food INDUSTRY out there. All the processing that goes into Twinkies, etc is covered by the way the food industry supported by our government. This makes for a medical INDUSTRY too. Lots of sick people to take care of.

Tuesday, August 14, 2007, 4:50 PM

Add comment
Even though healthy food is more expensive then junk food, staying healthy is still cheaper than being chronically sick. There are ways to eat healthy and it doesn't have to be SO expensive. You just have to be creative. For example, join a co-op and eat less meat.

Tuesday, August 14, 2007, 5:26 PM

Add comment
I don't know if this was the point trying to be made but if you think about it poriton wise healthy food really isn't that expensive.
I also am blessed to live in a town with a farmers market, a grocery outlet, and a produce store that sells 1/2 price or better.
LIke the one poster said you have to think ahead and decide what you want and how much. I find I tend to buy more of something because it's on sale and then don't use it up fast enough.
But during the summer fruit is cheap and most veggies too. Winter time there are things in season. Also if you have room prepare things in advance and freeze them.
I look at how I used to eat and how I eat now and I would easily eat 4 or 5 times as much meat as I eat now. In a single meal. I would have 4 or 5 large meals a day. And drink 3 or more sodas a day. Now I drink water and 1 soda, 2 lite meals and one main meal and a snack at night. Yes the foods are more expensive but they last longer. As long as the rest of my family doesn't eat the larger portions.
Then think about what it does to your self esteem not to mention your overall health. The way I feel about myself as I lose the weight is worth any monitary cost.
And it's cheaper than those pre packaged diet plans and healthier too.

Tuesday, August 14, 2007, 6:43 PM

Add comment
To try to eat REALLY healthy is expensive though. The amount of veggies and fruit I buy for just a couple of days for me and the bf, plus bread that does not contain HFCS, plus all natural, no hormone fed chicken, plus high fiber, low sugar natural cereals all are more expensive than alternatives. I am happy that I eat that way, I feel good, but if you really are buying enough fruits and veggies to get 9 servings a day (combined) for more than one person . . .it really adds up, fast!!!

Tuesday, August 14, 2007, 10:36 PM

Add comment
This is the OP - I think I get the point that there are ways to save money on healthy foods. That's not the point I was trying to make, in general it is not cheaper (thank you 10:36!). Some of you are lucky enough to have choices in your shopping, I have one grocery store and that's it. Farmer's markets and food co-ops sound like fun, but there's nothing like that around here! And yes, it is true that you will save money on your health and that your health is more important...yada yada yada...all those things are true, but at the end of the day, where I shop, low-fat frozen yogurt is more expensive than ice cream, and 10:36 lists all kinds of other good examples!

Tuesday, August 14, 2007, 11:38 PM

Add comment
To the OP

You have only one store to go to? where do you live? Do you have a car?

Wednesday, August 15, 2007, 5:09 AM

Add comment
Starbucks 3.50
McDonalds Breakfast 4.28
Calzone and Pop for Lunch 9.98
Jack in the box for Dinner 6.14
Total 23.90 x 30 days = $717.00 a mo for 1

I know what I used to spend everyday eating out full time and it ranged between 20.00 & 30.00 a day. I don’t even come close to that with my new healthier life style. So I have a hard time buying its cheaper to eat out.

Wednesday, August 15, 2007, 5:45 AM

Add comment
I get what you're saying OP. Granted, it's not going to be cheaper to buy the farm-raised salmon, the grass fed beef, all organic fruits and vegetables, etc. but a person really can eat well (or much, much better than they have been) with a little planning and it doesn't have to break the bank. And it doesn't have to be an all or nothing proposition, for some people if they just kicked the soda habit they'll drop 10 pounds! Changing eating habits is a major lifestyle change for many people and part of the appeal of these cheap, processed foods are that they're no-brainers, they're quick, and they're easy.

And go ahead and buy the real ice cream - just eat less of it!

Wednesday, August 15, 2007, 7:19 AM

Add comment
I don't think anyone said it was cheaper to eat out, but that it is cheaper to eat junk food than to eat healthy. That is very true, at least in my area. Figure if you are a broke college student, you can buy ramen noodles for .25. That is a whole "meal", but to buy your own ingredients to make a healthy noodle dish would cost a few dollars. Not everyone has enough money to spend even $5.00 a meal. I know, I've been there, that's why it always annoys me when people say you can eat healthy for very little money. If one apple costs more than a can of chef boyardee, I don't know how it can be done.

Wednesday, August 15, 2007, 8:03 AM

Add comment

Explore Related Articles
Weight Loss Motivation   Sustainable Weight Loss
Weight Lifting    Hypnosis and Weight Loss
Emotional Eating   Help Losing Weight
Free Weight Loss Program   Weight Watchers Points  NutriSystem
How To Change Anything

Related Content:

How To Lose Weight- The Basics
Weight Watchers Points System
The Fat Smash Diet
The Eat To Live Diet
The Beck Diet Solution
How To Get The Motivation To Lose Weight


How To Be Successful Using PEERtrainer

How To Burn Fat
Online Weight Loss Support- How It Works
Does Green Tea Help You Lose Weight?
Tips On Using PEERtrainer
Visit The PEERtrainer Community
Diet and Fitness Resources


Weight Watchers Meetings
Learning To Inspire Others: You Already Are
Writing Down Your Daily Workouts
Spending Money On A Personal Trainer?
How I Became A Marathon Runner


Preventive Health

How To Prevent Injuries During Your Workout
Flu Season: Should You Take The Flu Shot?
Are You Really Ready To Start PEERtrainer?
Super Foods That Can Boost Your Energy
Reversing Disease Through Nutrition

New Diet and Fitness Articles:

Weight Watchers Points Plus
How To Adjust Your Body To Exercise
New: Weight Watchers Momentum Program
New: PEERtrainer Blog Archive
Review Of The New Weight Watchers Momentum Program

Weight Loss Motivation by Joshua Wayne:

Why Simple Goal Setting Is Not Enough
How To Delay Short Term Gratification
How To Stay Motivated
How To Exercise With A Busy Schedule

Real World Nutrition and Fitness Questions

Can Weight Lifting Help You Lose Weight?
Are Protein Drinks Safe?
Nutrition As Medicine?

Everyday Weight Loss Tips

How To Eat Healthy At A Party
How To Eat Out And Still Lose Weight
The Three Bite Rule
Tips On How To Stop A Binge